Biznesowa sesja zdjęciowa – jak ją zorganizować (poradnik)

Opracowanie dobrej koncepcji

To jest pierwszy aczkolwiek wg mnie najważniejszy etap pracy nad dobrą biznesową sesją zdjęciową. Koncepcja powinna napędzać wszystkie następne kroki kreatywne i praktyczne.

Ja zawsze najpierw odpowiadam sobie na pytanie czy już gdzieś widziałam to co chce zrobić, czy mogę się czymś zainspirować? Czy ktoś przede mną robił zdjęcia w podobnej stylistyce? Chwile później się zastanawiam jakie emocje i uczucia chciałabym przekazać daną sesją zdjęciowa. Czy fotografie będą czarno-białe czy kolorowe? W momencie kiedy sama jestem inicjatorem sesji lub kiedy to moje artystyczne działania poza komercyjnymi zleceniami odpowiadam sobie na te wszystkie pytania sama, jednakowoż gdy w grę wchodzi współpraca z klientem i to właśnie klient zleca taka sesję dobrze jest odpowiedź znaleźć wspólnie. Często odbywa się to tak, że fotograf dostaje brief sesji więc odpowiedzi ma spisane 🙂 W każdym razie często dzieję się tak, że pomimo przesłanego briefu klient prosi o poznanie wizji fotografa na dany projekt.

Ja zawsze szukam inspirujących obrazów, które odnoszą się do punktu wyjścia. Konfiguruje moodboard lub własną tablicę na Pinterest, gdzie zamieszczam zdjęcia, które będą dla mnie pomocne, inspirujące, dzięki którym jestem w stanie się nauczyć nowych rzeczy i wymyślić nowe koncepcje. Zbiór taki pomocy pomaga zawsze określić wygląd, styl i nastrój danej sesji fotograficznej.

 

Lokalizacja

Po wybraniu zdjęć na moodboardzie, które można wykorzystać jako punkt odniesienia, trzeba ustalić gdzie ma się odbyć sesja zdjęciowa. Jeśli zleceniodawcą jest Twój klient musicie razem dokonać tego wyboru. Najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na następujące pytania:
czy istnieje gotowe miejsce, które możesz wybrać czy scenografie trzeba dopiero zbudować?
czy lokacja jest siedzibą firmy Twojego klienta czy musisz ją wynająć? Jeśli wynająć to ile to będzie kosztować?
jakie źródło światła będzie w dniu sesji zdjęciowej? Czy będziesz używał zastanego światła naturalnego czy będziesz używał światła sztucznego?
Konieczne jest też odwiedzenie danej lokacji wcześniej niż w dniu zdjęciowym. Nie warto jest posiłkować się tylko opinią inni osoby lub zdjęciami, które zrobi dla nas ktoś inny. Z mojego doświadczenia wynika, że jak się zobaczy miejsce pracy o wiele łatwiej zorganizować plan zdjęciowy i efekty są widoczne na naszych zdjęciach.

Sprzęt

Gdy już wybrałeś koncepcję i miejsce, w którym będziesz robił zdjęcia, ważne jest żeby dobrać odpowiedni rodzaj sprzętu do danej sesji zdjęciowej. Chociaż oczywiście można eksperymentować ze sprzętem podczas robienia zdjęć to nie ryzykowałabym eksperymentów jeśli jest to sesja za którą płaci klient i oczekuje perfekcyjnych efektów, często w czasie, który jest wcześniej ustalony. W fotografii biznesowej/portretowej ostrość jest kładziona na twarz osoby fotografowanej. Zatem fotograf wykonujący taką właśnie sesję powinien się upewnić, że sprzęt, którym się posługuje może wyraźnie uchwycić mimikę modela, zwłaszcza jeżeli robi portret z bliska. Ważne jest więc, aby posiadany przez nas sprzęt gwarantował ładne rozmycie tła. Stąd też, obok samego aparatu, ważny jest obiektyw. Nasze urządzenie powinno również doskonale odwzorowywać kolory i detale, które chcemy uchwycić na fotografii i gwarantować jak najmniejsze zaszumienie. Tylko wtedy bowiem zdjęcie, a tym bardziej portret, staje się naprawdę warty uwagi.
fujifilm camera scaled - Ciuciucacy foto & video studio - fotografia produktowa, kulinarna i biznesowa. 2023
biznesowa sesja zdjęciowa

Casting modeli

Wybór odpowiedniego modela jest również bardzo ważną decyzją. Zdarza się tak, że klient daje Ci wybór w kwestii osób, które będą uczestniczyły w sesji i ostateczny wybór zależy od Ciebie, fotografa. Zadaj sobie wtedy pytanie jakie postacie będą wpisywały się w wizję Twojej sesji, obejrzyj jeszcze raz moodboard. Pamiętaj również, że druga opcja jest taka, że nie masz możliwości przeprowadzenia castingu, przy sesjach biznesowych zlecenie może być takie ażeby wykonać profesjonalne zdjęcia wszystkim pracownikom np. danego działu. Wtedy też sobie oczywiście poradzisz. Musisz wejść w relację z fotografowaną osobą, opowiedzieć jej o tym jak widzisz ją na zdjęciu, zaproponować pozę, w której jej ciało i twarz będą wyglądały najkorzystniej.

Upewnij się, że fotografowane osoby czują się komfortowo

Gdy sesja zdjęciowa już trwa upewniaj się, że fotografowane osoby czują się komfortowo przed aparatem i z Tobą za aparatem. Pamiętaj, że to jak się zachowuje fotograf podczas pracy, którą wykonuje bardzo wpływa na efekty sesji zdjęciowej. Samodzielna rozmowa z modelem, jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć to najlepsza metoda na nawiązanie owocnego kontaktu. Komunikuj się z modelami i ekipą podczas trwania sesji, w miarę możliwości dbaj również o przerwy, żeby wszyscy byli wypoczęci i najedzeni.

Atmosfera

Stworzenie atmosfery odpowiedniej do wykonywanych zdjęć zdecydowanie pomoże w osiągnięciu najlepszych możliwych rezultatów. Doskonałym pomysłem jest odtwarzanie muzyki podczas sesji zdjęciowej, to może pomóc modelom ale i ekipie wprowadzić się w dobry nastrój do pracy.

Wypróbuj wszystko co możliwe

Podczas biznesowej sesji zdjęciowej wypróbuj różne pozy, miny modela. Zadbaj o to, żeby zdjęcia wykonać w dwóch różnych stylizacjach. Jeśli brief daje wolną rękę, to wykonaj zdjęcia w różnych ujęciach jako portret biznesowy, w tzw. „planie amerykańskim”, całą postać. Nawet jeśli uważasz, że masz już wykonane ujęcie, które sobie założyłeś zawsze spróbuj czegoś jeszcze! Niejednokrotnie się zdarza, że najlepsze zdjęcia dzieją się bardzo spontanicznie!

Co robimy po sesji zdjęciowej?

Selekcja zdjęć, jako, że próbowałeś wszystkich ustawień, min i póz masz na pewno bardzo dużo gotowych fotografii, teraz przyszedł czas aby zredukować „wszystkie” zdjęcia do tych wybranych, które pokażesz klientowi. Przede wszystkim zacznij od odrzucenia zdjęć, które są złe technicznie (nieostre, źle skadrowane) i te, które uważasz za mniej udane (model ma zamknięte oczy, podwinął się materiał w koszuli, itp.). Postaraj się być bezwzględny na tym etapie aby wybieranie zdjęć nie trwało wiecznie.
Po pierwszej selekcji, z wybranymi przez Ciebie udaj się do klienta, żebyście wspólnie mogli wybrać finałowe ujęcia. Według mnie najwygodniej wybierać klientom zdjęcia na tzn. stykówkach (wtedy mają kilka ujęć, często podobnych i łatwiej jest podjąć decyzje, które ujęcie wybrać).

Niezależnie czy jesteś początkującym fotografem czy też doświadczonym profesjonalistą fotografia wymaga dużo praktyki i cierpliwości. Fotograf powinien być elastyczny. Tylko elastyczny fotograf jest w stanie sprostać wyzwaniom, które pojawią się podczas sesji zdjęciowej. Zdarza się tak, że mimo tego, że masz doskonale zaplanowanych 7 powyższych punktów sesja może stanąć pod znakiem zapytania! Pomysły klienta mogą się nie sprawdzić, model może nie dojechać, sprzęt może przestać działać a Ty będziesz musiał szybko wdrożyć plan B. Jeśli będziesz w stanie wybrnąć z kłopotów, wymyślić nowe rozwiązanie prawdopodobieństwo, że klient zatrudni Cię ponownie jest ogromne 🙂

Bo Goławska

Bo Goławska

Fotografka, CEO

 

Masz pytania po przeczytaniu mojego artykułu, chcesz porozmawiać?
Napisz do mnie lub zadzwoń:

bo.golawska@ciuciucacy.com
m: +48 786 130 806

Zobacz moje portfolio fotograficzne »

 

0 Comments

Submit a Comment

zobacz prace w naszym portfolio

Sprawdź nasze inne projekty fotografii kulinarnej, produktowej, reklamowej, zdjęć biznesowych i lifestyle. Jeśli nie znalazłeś tego, czego szukasz – napisz do nas.

fotografia produktowa - biżuteria Barong-Barong4

Dziś rozpocznie się coś nowego Say Hello!

Ciuciucacy to studio specjalizujące się w fotografii i wideografii produktowej.
W portfolio prezentujemy tylko część naszego dorobku. Jeśli nie znalazłeś tu swojej branży, masz specyficzne potrzeby lub chcesz o coś dopytać – wypełnij formularz, aby się z nami skontaktować. Nie lubisz formularzy? Możesz wysłać wiadomość bezpośrednio na adres e-mail: hello@ciuciucacy.com