Fotografia biznesowa

Dlaczego dobre zdjęcia biznesowe są ważne?

 

Przede wszystkim dobre fotografie biznesowe budują wasz wizerunek w oczach klienta. Tak więc
fotografia biznesowa to sesje, które zawsze są o bardzo indywidualnym charakterze zależne od tego czym się zajmujecie, gdzie pracujecie i do jakiego odbiorcy chcecie dotrzeć z waszą fotografią.

Pozytywne pierwsze wrażenie może sprawić, że odbiorca wam zaufa, będzie chciał was bliżej poznać, zaprosi do współpracy, zrobi z Tobą biznes lub Cię zatrudni.

Każdemu fotografowi zależy na tym, żeby po jednym spojrzeniu na jego pracę, w tym przypadku na zdjęcie biznesowe odbiorca uznał go za profesjonalistę. Sprawdźmy więc co ma wpływ na to, żebyście wy – klienci ale i wasi odbiorcy byli zachwyceni naszą pracą.

 

Po czym poznać dobre zdjęcia biznesowe?

 

Jakość zdjęcia od strony technicznej:

 

Dobre zdjęcie (nie tylko biznesowe) przede wszystkim musi być wykonane dobrze technicznie. Zgodnie z najlepszą sztuką fotografii profesjonalnej.

Dobre zdjęcie musi być:

  • ostre tam gdzie powinno być ostre – w wypadku fotografii biznesowej jest to twarz lub cała sylwetka ujęta w kadrze
  • dobrze skadrowane – oznacza to, że dobór kadru musi jasno komunikować zamysł fotografa. Nie może być coś zrobione przypadkowo, “trochę ucięta głowa” lub “lekko niemieszczący się w kadrze” łokieć itp. “Cięcie” w kadrze musi być zawsze zdecydowane. Jak coś się nie mieści w kadrze, to powinno być widać, że taki był zamysł, a nie jest to dzieło przypadku.

    Dodatkowo w kadrowaniu obowiązują pewne zasady kompozycji, które dla dobrego fotografa są podstawą jego warsztatu. Te same zasady – zbiegających się linii, kontrastujących obszarów, punktów przecięć przykuwających uwagę, elementów kluczowych kompozycji (jak np. oczy) umieszczonych w odpowiednich miejscach itp.- obowiązują w kompozycji tak samo dobrego fotografa jak najlepszych starożytnych mistrzów malarstwa. Nawet jeśli jest to prosty kadr z podziałem centralnym, to powinien to być WŁAŚNIE podział centralny, a nie coś podobnego do niego. Wtedy zdjęcie wygląda naturalnie, przykuwa uwagę i nie wprowadza niepotrzebnego niepokoju w umyśle oglądającego (chyba, że taki niepokój miał wprowadzić, ale jak już wspomniałam – powinno ten zamiar być widoczny jednoznacznie – to zdjęcie stworzono tak, by budziło niepokój (co jest przypadkiem niezwykle rzadkim w fotografii biznesowej).

Fotografia biznesowa - kompozycja zdjęcia

  • dobrze oświetlone – z odpowiednim balansem kolorów, kontrastem, bez tzw “przepaleń” bieli. Tu także powinno widać jakiś zamysł artysty fotografa. Jeśli zdjęcie odbiega paletą kolorystyczną od standardowego oświetlenia białego (zbliżonego do słonecznego), to powinno to być “widać”, że jest to jakiś zabieg, a nie błąd w doświetleniu lub obróbce postprodukcyjnej.
  • dobrze obrobione na etapie postprodukcji (programie do obróbki zdjęć). Zdjęcie dobrego fotografa już na etapie przed obróbką w komputerze powinno wyglądać dobrze. Po tym łatwo można poznać dobrego fotografa (z dobrymi umiejętnościami i dobrym sprzętem) od amatora. Postprodukcja powinna być tylko dopieszczeniem zdjęcia od strony technicznej, korekcji niepotrzebnych elementów lub być ( w drugą stronę) narzędziem celowej deformacji zdjęcia, możliwej do uzyskania tylko przy pomocy narzędzia komputerowego. Mówimy to o mocnej koloryzacji, łączeniu kilku zdjęć w jedno, dodawanie grafik 3D itp. Co też w zwykłej fotografii biznesowej występuje raczej nieczęsto.

 

Jakość zdjęcia od strony “personal branding’owej”.

 

Dobre zdjęcie musi „coś mówić” o osobie na nim przedstawionej.

Przede wszystkim kontekst zdjęcia: tak tak, chociaż najważniejszy oczywiście jesteście wy czyli obiekty fotografowany to drugi plan, tło tworzy kontekst i jest szalenie ważnym elementem całości zdjęcia wpływającym na jego odbiór.
Zazwyczaj w studyjnej fotografii biznesowej używa się jednolitego tła, jasnego lub ciemnego, w zależności od konwencji, wizji klienta bądź danego projektu, np. strony internetowej. Kolory komunikują pewne wartości zakotwiczone w kulturze masowej i tak czarne lub ciemno-granatowe tło jest tłem powagi, profesjonalizmu, zaufania, luksusu. Kolory białe, jasne-pastelowe są kolorami otwartości, opiekuńczości, w pewnych kontekstach profesjonalizmu (np w branży medycznej i spożywczej co innego komunikuje niż w branżach technicznych). Kolory pomarańczowe, czerwone komunikują kreatywność, działanie, dynamikę itd.

Drugą możliwością popularną ostatnio wśród klientów korporacyjnych są fotografie w miejscu pracy. Tu kluczowe jest dobranie miejsca budującego tło i głębię zdjęcia. Wybór miejsca (plus dobór oświetlenia dodatkowego) zdecyduje o kolorystyce i całościowym charakterze zdjęcia.
Ważne jest podjęcie decyzji, czy zdjęcie powinno zawierać w sobie postacie ludzkie współpracowników (cieplejszy odbiór, charakter bardziej otwarty, pokazujący kooperatywność fotografowanej osoby), czy puste przestrzenie (zimne lub ciepłe), którymi łatwiej zbudować przekaz osoby będącej na wysokim stanowisku, osoby zorganizowanej itd.
Jest tu dużo niuansów do uzyskania, będącym wielkim polem do popisu dla fotografa przy budowaniu oczekiwanego przekazu “podprogowego” zdjęcia.

Jeśli chodzi o ważne i uniwersalne detale to najistotniejszy jest porządek w miejscu fotografowanym. Dlatego przed planowaną datą sesji prosimy was ażeby na waszych biurkach nie było zbędnych rzeczy, brudnych kubków, dokumentów w nieładzie 🙂 Zaoszczędzi to czasu i stresu przed samą sesją. A jak wiadomo samo pozowanie dla kogoś kto nie jest obyty z kamerą samo w sobie jest stresujące!

 

Jak wybrać miejsce na sesję biznesową foto?

 

Są dwie możliwości, sesja fotograficzna w studio albo sesja w miejscu pracy, w biurowcu, w siedzibie firmy. Dajemy wam pełną swobodę w wyborze. Możecie przyjechać do naszego studia stacjonarnego albo my możemy przyjechać do waszej firmy ze studiem mobilnym. Niejednokrotnie ta druga opcja jest wybierana w momencie, gdy zdjęcia są wykonywane dla kilkunastu pracowników. Zdarza się tak, że rozstawiamy mobilne studio i zostajemy u was np. na dwa dni.

 

Jakie ubranie będzie najlepsze do zdjęć biznesowych?

 

Zależy nam żebyście wyglądali na fotografiach jak najlepiej i jak najbardziej profesjonalnie zatem wasze ubranie i wygląd powinny być adekwatne do sytuacji. Przed sesją powinniście się przede wszystkim wyspać, organizm powinien być odpowiednio nawodniony, żeby cera wyglądała zdrowo i promiennie. Zatem po pierwsze powinniście być jak najbardziej wypoczęci, po drugie strój.

Oczywiście będzie on inny w przypadku zawodów kreatywnych, a inny w przypadku firm korporacyjnych gdzie wymagany jest konkretny i bardzo przestrzegany dresscode. Najlepiej sprawdzają się koszule o gładkiej fakturze, o jasnych i pastelowych kolorach. Granatowe, grafitowe, szare albo czarne marynarki. Zawsze jesteśmy o to pytani więc rekomendujemy żebyście przygotowali kilka zestawów ubrań i podczas zdjęć próbnych wybieramy to co najbardziej pasuje do danej sesji. Zdecydowanie radzimy wam unikania bardzo jaskrawych kolorów, cienkich gęsto ułożonych pasków i błyszczących materiałów, które odbijają nierówno światło lub interferują potem na zdjęciu w małej skali.
Jednak w każdym z tych przypadków konieczne jest to ażeby strój był czysty i wyprasowany (na fotografii każde załamanie i zagniecenie widać dużo bardziej niż “gołym okiem”).

 

Czy makijaż i fryzjer jest potrzebny do zdjęć biznesowych?

 

Ważne, żeby wasze fryzury, i Pań i Panów były jak najbardziej świeże, nie zakrywały twarzy i żeby była dopasowana do stroju i charakteru, zarówno waszego jak i zdjęcia. Makijaż najlepiej ażeby był w miarę możliwości matowy, najlepiej sprawdza się puder matujący skórę, zarówno u Pań jak i Panów. Dzięki temu skóra nie świeci się w obiektywie i zamaskowane są ewentualne niedoskonałości. My jednak zawsze radzimy skorzystanie z usług profesjonalnych makijażystów i makijażystek, wtedy macie pewność, że wykonany makijaż jest dobrany dokładnie do waszego kolorytu skóry, koloru oczu, itp. Skoro profesjonalna sesja zdjęciowa to i profesjonalny makijaż!

 

Inne aspekty naszego wyglądu wpływające na charakter zdjęcia biznesowego.

 

Jak postawa buduje charakter zdjęcia?

 

Ciało – o to zawsze pytacie i temat postawy jest najbardziej stresujący niedoświadczonych modeli, właśnie np. podczas robienia fotografii w miejscu pracy lub w studio. Najważniejszą rzeczą, na którą zawsze zwracamy uwagę, radzimy i was edukujemy to wyprostowana sylwetka, bez zgarbionych pleców. Zgarbione plecy automatycznie kojarzą się ze zmęczeniem, zniechęceniem a tego przecież nie chcemy 🙂 Więc pamiętajcie o tym, niezależnie od kadru, czy jest on bliski czy bardziej oddalony.

Ręce – korzystnie na fotografii biznesowej wyglądają modele, pracownicy, u których widoczne są dłonie. Widoczne dłonie zdecydowanie podsuwają nam miłe skojarzenie, że można wam zaufać. Ręce na przykład możecie mieć skrzyżowane ale w taki sposób, żeby dłonie były widoczne. 
Tu powinniście zaufać doświadczeniu fotografa. W zależności od płci, wieku, wzrostu, budowy ciała, a nawet ubrania jedne sylwetki wyglądają lepiej a inne gorzej. Ustawienie sylwetki jest jednym z kluczowych aspektów kompozycji zdjęcie o której pisałam wyżej.

 

Gdzie kierować wzrok?

 

O to też często nas pytanie i my rekomendujemy żebyście patrzyli w obiektyw! Najlepiej w taki sposób jak na co dzień, zbyt szeroko otwarte oczy niejednokrotnie sprawiają, że nasze twarze wyglądają na przerażone lub zdziwione. Wzrok skupiony na obiektywnie spowoduje, że osoba oglądająca fotografie będzie miała wrażenie, że patrzycie wprost na nią a o to nam i wam chodzi! Naszym nadrzędnym celem jest wywołanie interakcji z odbiorcami!

 

Dodatki, zegarek, biżuteria

 

Kluczowe w fotografii biznesowej jest to, żeby oglądająca zdjęcie osoba was zapamiętała dlatego nie rekomendujemy wam bogatych dodatków. W przypadku Pań wielkich kolczyków, błyszczących korali, ciężkich naszyjników. Biżuteria, jeśli już ma być na zdjęciu biznesowym powinna być delikatna, stonowana i pasująca do konwencji fotografii. W przypadku Panów wielkie, masywne zegarki też potrafią odwrócić uwagę od was samych. Dlatego też odradzamy tego typu dodatki, chyba, że są one ważne w przekazie zdjęcia.
Pamiętajcie, że to wy jesteście kluczowym elementem zdjęcia a naszym zadaniem jest was pokazać jak najbardziej profesjonalnie i pięknie.

 

Jak fotograf wpływa na modela podczas sesji fotograficznej?

 

Najczęściej wypowiadanym, które od was słyszymy chwilę przed rozpoczęciem zdjęć jest „ale ja jestem taki niefotogeniczny”, odpowiadamy na to zawsze, że widocznie nigdy nie mieliście wykonanych profesjonalnych zdjęć!
Waszą wizytę w naszym studio, ewentualnie naszą wizytę u was zaczynamy od rozmowy. Naszym priorytetem jest poznanie was! Chcemy na zdjęciach uchwycić waszą naturę, charakter, to jakimi jesteście ludźmi w biznesach, które prowadzicie i na stanowiskach, które zajmujecie.

Powiecie teraz, że to będzie długo trwało! Jestem zdania, że dobrych zdjęć biznesowych nie da się zrobić w 15 minut. Każdy bez wyjątku klient przez pierwsze 15-20 minut jest bardzo zestresowany, nowe miejsce, niecodzienna sytuacja. Naszą rolą jest przełamanie tych nerwów, rozmowa, rozbawienie. Niejednokrotnie zachęcamy do pozowania z jakimś gadżetem, związanym z waszą pracą. Wtedy przeważnie dzieje się tak, że wasza uwaga skupia się na przedmiocie i przestajecie tak bardzo myśleć o tym „jak wypadnę”, „jak wyglądam”. Ma to znaczący wpływ na efekt finalny! Model zrelaksowany, spokojny, będący sobą wychodzi na zdjęciu prawdziwie, szczerze i na pewno zainteresuje swoją osobą odbiorców fotografii.

Bo Goławska

Bo Goławska

Fotografka, CEO

 

Masz pytania po przeczytaniu mojego artykułu, chcesz porozmawiać?
Napisz do mnie lub zadzwoń:

bo.golawska@ciuciucacy.com
m: +48 786 130 806

Zobacz moje portfolio fotograficzne »

 

0 Comments

Submit a Comment

zobacz prace w naszym portfolio

Sprawdź nasze inne projekty fotografii kulinarnej, produktowej, reklamowej, zdjęć biznesowych i lifestyle. Jeśli nie znalazłeś tego, czego szukasz – napisz do nas.

fotografia produktowa - biżuteria Barong-Barong4

Dziś rozpocznie się coś nowego Say Hello!

Ciuciucacy to studio specjalizujące się w fotografii i wideografii produktowej.
W portfolio prezentujemy tylko część naszego dorobku. Jeśli nie znalazłeś tu swojej branży, masz specyficzne potrzeby lub chcesz o coś dopytać – wypełnij formularz, aby się z nami skontaktować. Nie lubisz formularzy? Możesz wysłać wiadomość bezpośrednio na adres e-mail: hello@ciuciucacy.com